Area (Department or Program)

Steward(s)

Animal & Rangeland Sciences Position Available
Applied Anthropology Rebecca Buell
Samuel Burns
Paddy Halleran
Applied Economics Aaron Kratzer
Alexander Natanson
Biochemistry & Biophysics Nathan Waugh
Botany & Plant Pathology Nick Carleson
Chelsea Newbold
Business Administration Brad Mikus
Chemical, Biological, & Environmental Engineering Rich Hilliard
Michael Rodriguez
Jessee Svoboda
Lael Wentland
Chemistry Henry Wise
Civil & Construction Engineering Tanya Laird
Alex Simpson
College of Earth, Ocean, & Atmospheric Science Benjamin Freiberg
Alisa Kotash
College Student Services Administration Jenn Kuan
Nathan Pettiti
Crop & Soil Science Amy Mayedo
Sarah Windes
Education Position Available
Electrical Engineering & Computer Science Zoe Juozapaitis
Shaan Sengupta
Kimia Tajik
Arash Shahbaz
Environmental & Molecular Toxicology Christine Ghetu
Environmental Arts & Humanities Wolky Samboy-Hiller
Environmental Sciences Linda Tucker Serniak
Fisheries & Wildlife Alexandra Avila
Patrick Carilli
Forest Engineering, Resources, & Management Bryce Frank
Cory Garms
Forest Ecosystems & Society Meredith Jacobson
Samuel Mawutor
Clayton Sodergren
Food Science & Technology Kaitlyn Kornberg
Hatfield Marine Science Center Alexandra Avila
 Horticulture Justin Litwin
Human Development & Family Science Meghan Fenn
Jennifer Blodgett
Integrative Biology Farallon Broughton
Ricardo Reyes Grimaldo
Kinesiology Erin McGowan
Matemathics Brady Bowen
Sarah Erickson
Material Sciences Okan Agirseven
MIME Jonathan Bonebrake
Mick Carter
Katherine Edmonds
Heather Miller
Prashant Tiwari
Microbiology Adriana Messyasz
Winni Wang
Molecular & Cell Biology Sarah Alto
Nuclear Science & Engineering Mitch Mannino
Pharmaceutical Sciences Anna St. Lorenz
Physics Maggie Greenwood
Noah Vaughan
School of Psychological Science Amber Fultz
Public Health Zainab Alidina
Linda Fenske
Nancy Vargas
Public Policy Jon Ruff
Victoria Williams
School of History, Philosophy, and Religion Marcelo Carocci-Ormsbee
School of Writing, Literature, and Film Emalydia Flenory
Nicole Metildi
Speech Communication Ian Montgomery
Statistics Peter Boyd
Matthew Klapman
Veterinary Biomedical Science Ida Phillips
Women, Gender, & Sexuality Studies Cassandra Hall
L.K. Mae

*Appointed by the CGE Executive Council

Stewards are apportioned on the basis of one for every ten (10) eligible members, or a major fraction thereof, in each area, with each area having at least one steward. The full list of areas for representation can be found here.